fbpx

V súlade s človekom, v súlade s prírodou

Ako som sa začala venovať tomuto malému biznisu, občas som dostala odozvu, aby som plietla veci aj z „lacnej“ priadze. Mňa to ale neláka. Myslím, že takých výrobkov je na trhu už dosť. Chcem vyrábať také oblečenie, ktorého je menej. To, čo je vzácnejšie. A je viac v súlade s človekom a aj s prírodou. Nechcem aj ja svojím biznisom ešte viac zaťažovať planétu umelým odpadom, keď príde čas na výmenu šatníka.

priroda

Prečo nie umelé vlákno

Dnešné umelé priadze sa už veľmi vedia podobať na tie prírodné. Priznám sa, niekedy ja sama ich rozoznám len podľa vône.  🙂  A vyzerajú veľmi pekne a kvalitne. Ale ich výroba zaťažuje životné prostredie. Nehrejú tak dobre a treba ich aj častejšie prať, lebo v nich dlhšie ostávajú pachy napríklad z jedálne.

V ovčej vlne sú ukryté prirodzené vlastnosti kožušiny. Ako slúžili ovečkám, podobne slúžia potom aj nám. Hrejú, termoregulujú, dýchajú, sú antibakteriálne, majú väčšiu životnosť a zotrvávajú v móde. Ich spracovanie nezaťažuje tak životné prostredie, neostane po nich umelohmotná stopa po likvidácii.

surove ovcie merino runo

Prečo vlna z „non-mulesed“ chovu

Keď vlnu, tak z non-mulesed chovu. Tie sa vyhýbajú bolestivej procedúre na zadočkoch oviec a podporujú alternatívne riešenie tohto problému. Viac sa o tom môžete dočítať v blogu https://ovin.sk/ovin-pletie-z-vlny-z-non-mulesed-chovu/ Vlny, ktoré používam, sú vyrobené s etickými a environmentálnymi pravidlami. To všetko stojí samozrejme viac peňazí pre chovné stanice, pre spracovateľov surovej vlny a odrazí sa to aj v cene vlny.

ovce

Prečo šetrné farbenie vlny

Použité farby sú vyrobené bez látok, ktoré by mohli škodiť pokožke a dráždiť ju. Väčšina vlny, ktorú používam, je dokonca ručne farbená.

kettle dye
(príklad ručného farbenia vlny, foto zdroj: www.fiberartsy.com)

Verím, že značkou ovin sa mi podarí aspoň trošku prispieť k ochrane prírody, k zlepšeniu kvality oblečenia, k etickej výrobe, k udržateľnej móde. „Long live, wool wear!“

Pekný víkend želám.

Tagged , ,