fbpx

O merine a pletení

MERINO

Merino ovečky sú cenné najmä pre svoju jemnú a hrejivú vlnu. Ich kožušine trvá dlhšie kým narastie, tým pádom je hebkejšia a elastickejšia než kužušina obyčajných ovečiek. Pochádzajú zo Severnej Afriky a Španielska. Odtiaľ sa v 19. storočí rozšíril chov aj do iných krajín. V súčasnosti je hlavným producentom Austrália. Merino ovce sú známe aj svojou veľkosťou. Dospelý jedinec vyprodukuje v priemere 2 až 4 kg vlny ročne, niektoré aj 10 kg.

Dôležité prednosti merino vlny:

– hrejivosť, termoizolácia (pre unikátnu štruktúru jej vlákna, ktorá je oproti umelému vláknu nerovnomerná, vačkovitá),

merino fibres
(foto zdroj: https://blogionik.org/blog/2017/02/16/itch-scratch-wool/)

– bez pocitu chladu v prípade potenia, reguluje vlhkosť (absorbovuje vlhkosť do 30% svojho objemu, ktorá sa vo vlne ľahko zahreje),

spracovanie vlny merino kozusina
(foto zdroj: www.farmersweekly.co.za)

– antibakteriálna schopnosť, vhodné aj pre alergikov (baktériám sa našťastie nepáči tak v nerovnomernej štruktúre vlákien vlny ako v umelom vlákne),

– oblečenie tak nezapácha ani pri dlhodobejšom nosení. Je to výhodou pre spotrebiteľa (menej pracích prostriedkov, času) a aj pre samotnú prírodu.

(zdroj web Austrálskeho Národného Múzea a wikipedia a otestované mnou počas vývoja vecičiek aj v chladnom počasí, aj počas športovania)

Rozdelenie merino vlny podľa hrúbky vlákna:

< 17,5 mikrónov         – Ultrafine merino
17,6 – 18,5 mikrónov – Superfine merino
18,6 – 19,5 mikrónov – Fine merino (alebo Extra Fine merino)
19,6 – 20,5 mikrónov – Fine medium merino
20,6 – 22,5 mikrónov – Medium merino
22,6 – 24,0 mikrónov – Strong merino

ODKIAĽ ZÍSKAVAM MATERIÁL

Po dlhých mesiacoch zháňania a testovania najnepichavejšej merino vlny som zakotvila zatiaľ pri týchto výrobcoch:

Atelier Zitron, Nemecko (používajú vlnu z vláken s hrúbkou 19 – 20,5 mikrónov). Samotná vlna pochádza z južnej Ameriky a Tasmánie.

Malabrigo Yarn, Uruguaj, Peru (používajú vlnu z vláken s hrúbkou 18 mikrónov). Aj samotná vlna pochádza z Uruguaja.

Okrem toho, že sú jemné, mäkké a pekne sfarbené, pri výbere dodávateľov zohrávala dôležitú rolu aj skutočnosť, že spomínaní výrobcovia používajú vlnu z NON-MULESED chovu – ovečky nie sú trápené bolestivým MULESINGOM a žijú voľne vo výbehu. Viac sa o tom neskôr môžete dočítať aj v sekcii BLOG.

ovce merino

Merino ovečky sú cenné najmä pre svoju jemnú a hrejivú vlnu. Vlna z merino oviec navyše obsahuje keratín (podobne ako ľudská pokožka) a aj preto je príjemná na dotyk.

PROCES VÝROBY

Všetky kroky sú robené výlučne ručne:

Príprava klbiek na pletenie. Väčšina klbiek je prepravovaná v „uzloch“ a najprv ich musím premeniť na klbká, aby sa priadza počas pletenia nezahrčkala.

priadza merino
priadza voľná
klbko merino vlny
priadza voľná a v klbku
navijanie merino klbka

Počas namotávania kontrolujem kvalitu priadze.

kontrola merino priadze

Nasleduje samotné pletenie, ktoré zaberá najviac času. Menšie diely sú hotové do niekoľkých hodín, u väčších dielov môže trvať pletenie aj 20 až 40 hodín. Záleží od hrúbky priadze, hrúbky ihlíc a časovej náročnosti použitej vzorky.

rucne pletenie

hand made

Potom každý jeden upletený kus namočím do vlažnej vody, aby sa oblečenie dostalo k spotrebiteľovi už s finálnymi rozmermi. Prvé pranie ich totiž trocha natiahne. Opatrne z nich postupne vytláčam vodu (nesmie sa žmýkať) a suším vo vodorovnej polohe. Po usušení získajú diely finálnu veľkosť a tvar. Potom už po ďalšom praní u Vás doma tvar a veľkosť nezmenia.

Po uschnutí nasleduje už len posledná kontrola a balenie 🙂

AKO SA STARAŤ O ODEVY Z MERINA

Pranie vlnených odevov

Našťastie merino vlna má aj tú príjemnú vlastnosť, že nezachytáva špinu a pot. Nezapácha ani po dlhodobejšom nosení. Ale predsa sa stane, že aj oblečenie z merina potrebujete vyprať. V tom prípade postupujte takto:

Vo vlažnej vode (do 30 °C) si rozpustite trocha prostriedku na pranie určeného na vlnu, napríklad LANOLIN (dávkovanie podľa popisu) a namočte vlnené oblečenie.

Nechajte stáť aspoň 10 minút, potom ho jemne postláčajte rukami vo vode.

Oplachujte len čistou vodou. Nikdy nepoužívajte aviváž.

Namiesto žmýkania len dobre postláčajte odev, postupne od jedného kraja po druhý, aby sa z neho dostalo čo najviac vody.

Trocha pretraste a prestrite napríklad na uterák alebo deku vo vodorovnej polohe.

Nechajte voľne uschnúť, nesušte priamo na tepelnom zdroji.

Žmolkovanie vlny

Vlna sa časom „žmolkuje“. Je to prirodzený jav a dá sa odstrániť odžmolkovaním. Raz za čas šetrne použite odžmokovač. Pozor, aby ste pritom nevytiahli očká, nepoškodili priadzu.